Pastaraisiais metais išaugęs dėmesys kryžminei taršai ir jai įveikti skirtos patalpų valymo priemonės tik parodo šios temos svarbą ir aktualumą. Juk maisto ruošimo vietose, ligoninių aplinkoje ar kitose viešose erdvėse atsiradusi tarša gali turėti sveikatai itin žalingų pasekmių. Tai – gana greitai paprastai įvykstantis procesas, kuomet bakterijos ir mikrobai paprasčiausiai pernešami iš vienos vietos į kitą. O tai gali nutikti ne tik namuose ruošiant mėsą, bet ir daugelyje kitų vietų. Tai itin aktualu gydytojams, slaugytojams, restoranų, viešbučių ar kitų viešųjų erdvių darbuotojams, kuomet tinkamai nenusiplovus rankų ir nežinant, kokios patalpų valymo priemonės tinkamiausios, vieno žmogaus palikti mikrobai žaibiškai perduodami kitam.

1. Kokios patalpų valymo priemonės padės išvengti kryžminės taršos?

1.1. Patalpų valymo priemonės pagal spalvinį kodą

Tai vienas iš paprasčiausių ir efektyviausių būdų išvengti kryžminės taršos. Tai daroma įsigyjant skirtingomis spalvomis pažymėtas patalpų valymo priemones ir paskirstant jas tam tikroms vietoms valyti. Visame pasaulyje dažniausiai naudojama keturių spalvų sistema, pagal kurią lengvai įsiminsite, kuriomis šluost ir ėmis valyti didesnės ar mažesnės rizikos vietas. Be galo svarbu ir tai, jog skirtingomis spalvomis pažymėtos patalpų valymo priemonės būtų laikomos atskirai ir niekuomet nenaudojamos kitos paskirties patalpoms valyti. Šiai sistemai pasirinktos šios spalvos:

  • Raudona – prausyklos ir vonios grindys, sanitarinės patalpos bei tualetai.
  • Žalia – maisto ruošimo patalpos, virtuvės ir barai.
  • Mėlyna – bendrosios mažo rizikingumo zonos.
  • Geltona – prausyklų ir vonios kambarių paviršiai ir kriauklės.

1.2. Rankų dezinfekantai, muilas ir kitos valymo priemonės rankoms

Tačiau net ir pagal spalvinę kodų paskirstytos valymo priemonės nebus veiksmingos ir mikrobai vis tiek plis, jei tinkamai nenusiplausime rankų. Tai ypač aktualu lankantis maisto ruošimo zonose, medicinos įstaigose, slaugos namuose ar tualetuose, kur kryžminė tarša gali įvykti itin greitai. Laimei, yra begalė būdų tinkamai nusivalyti rankas. Išvengti kryžminės taršos padės rankų dezinfekantai, servetėlės ir kokybiški, tinkamai parinkti skysto muilo dozatoriai.

1.3. Drėgnos servetėlės paviršiams

Ne visuomet pagalvojama, jog kasdien intensyviai naudojamas darbo stalas, kompiuterio klaviatūra ar telefonas gali tapti itin rizikingais kryžminės taršos šaltiniais. Visgi šie daiktai įprastai tinkamai nenuvalomi, tačiau juos dezinfekuoti yra be galo svarbu. Tai tikrai aktualu pamainomis dirbančiuose biuruose, kur tomis pačiomis priemonėmis naudojasi nuolatos besikeičiantis personalas. Tokioje situacijoje itin pravers drėgnos, paviršiams valyti pritaikytos priemonės.

1.4. Paviršių dezinfekantai ir šluostės

Nuvalykite visus dažnai liečiamus paviršius ir juos dezinfekuokite. Šis procesas primena naudojimąsi rankų dezinfekavimo ir plovimo priemonėmis. To neatlikus, išvengti kryžminės taršos tikrai nepavyks, o mikrobai bus platinami nepaprastai greitai. Šiuolaikinėje rinkoje parduodamos profesionalios, nepaprastai efektyvios dezinfekavimo ir valymo priemonės, galinčios sunaikinti net 99,9 % sveikatai žalingų mikrobų. Tad nedvejokite ir būtinai įsigykite savo poreikiams tinkamiausią produktą!

1.5. Vienkartinės patalpų valymo priemonės

Šiuo metu atsiranda vis veiksmingesnės su kryžmine tarša kovoti padedančios vienkartinės valymo priemonės. Daugelis jų taip pat pažymėtos spalvinę kodų sistemą atitinkančiomis spalvomis ir garantuoja dar didesnę apsaugą nuo žalingų mikroorganizmų. Kiekviena su kryžminės taršos rizika susidurianti įmonės gali įsigyti vienkartinių šluosčių, kokybiškų popierinių rankšluosčių ir servetėlių, pirštinių ir kitų švarą bei saugumą užtikrinančių valymo priemonių. Juos panaudojus, nekils abejonių, jog viena ar kita priemonė bus panaudota antrąkart, o tai reiškia, jog mikrobai nekeliaus iš vienos vietos į kitą.

2. Efektyviausios patalpų valymo priemonės kryžminei taršai įveikti. Apibendrinimas

2.1. Patalpų valymo priemonės iš mikropluošto

Remiantis mokslininkų atliktais tyrimais nustatyta, jog būtent mikropluošto šluostės pasižymi unikalia savybe pritraukti net pačius mažiausius nešvarumus. Tai vyksta dėl jų turimo teigiamo krūvio (tuo tarpu dulkės pasižymi neigiamu krūviu). Tokiu būdu mikropluoštas pritraukia dulkes, nešvarumus ir bakterijas bei sulaiko jas taip tvirtai, jog šios sveikatai žalingos dalelės ir mikroorganizmas nebeištrūksta.Kalifornijos universiteto atlikto tyrimo metu lygintos nuo įvairių paviršių tradicine šlapia šluoste ir kita, mikropluošto šluostė nuvalytos bakterijų kultūros. Po šlapio valymo ant paviršių rasta 30 procentų mažiau bakterijų. Tuo tarpu nuvalius juos mikropluošto šluostėmis, bakterijų sumažėjo net 99 procentais.

2.2. Grindų plovimo šluostės ir mopai

Daugelis valymo paslaugas atliekančių įmonių apskritai atsisako tradicinių šluotų. Tą pačią akimirką, kuomet grindys paliečiamos tradicinės šluotos galvute, jos užteršiamos tais pačiais ant grindų esančiais nešvarumais ir patogenais. Įmerkę tokią šluotą į valymui naudojamą vandenį, užteršite ir jį bei kitus ta pačia šluota valomus paviršius. Būtent todėl nepaprastai svarbu naudoti tik profesionalias, tinkamo audinio šluostes. Kyla klausimų? Susisiekite su mūsų ekspertais!

3. Valykite nuo viršaus į apačią

Kryžminė tarša dažniausia atsiranda liečiant durų rankenas, turėklus ir kitas panašias vietas. O grindys – tai dar vienas gravitacijos veikiamas ir bakterijas bei kitus nešvarumus itin traukiantis objektas. Nors ir retai liečiamos rankomis, taršos šaltiniu grindys tampa pakėlus ant jų esančius daiktus. To išvengti įmanoma valant nuo viršaus į apačią taip, kad į šluostės gniaužtus nepatekę nešvarumai nukristų ant grindų ir būtų surinti po to. Štai keletas patarimų, kaip tai padaryti:

  • Pirmiausia nuvalykite paviršius. Pats efektyviausias metodas – nuvalyti visus visus rankomis liečiamus paviršius. Tam pravers efektyvi valymo priemonė. Apipurkškite visus paviršius ir tik po to juos nuvalykite.
  • Antras žingsnis – dezinfekcija. Nuvalę paviršių, dezinfekavimo priemone papurkškite ten, kur reikalingiausia, ir prieš nuvalydami, leiskite priemonei atlikti savo darbą. Tai truks 5–10 minučių.
  • Paskiausiai imkitės grindų. Nušluostykite arba išsiurbkite grindis pradėdami nuo toliausiai durų atžvilgiu esančios vietos. Valykite durų link, stenkitės nenusukti į patalpos kampą. Tokiu būdu paviršiai liks švarūs, o jūs prie jų nebeprisiliesite.

Turite klausimų? Susisiekite su mumis ir išbandykite mūsų siūlomas specializuotas švaros ir patalpų valymo priemones įmonėms. Leiskite mums pasirūpinti sklandžiu jūsų įmonės darbu! 

Taip pat skaitykite:

Informuojame, kad siekiant užtikrinti geresnę naršymo kokybę šioje internetinėje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos privatumo politikoje.